Штраф за неоформленного працівника в 2018 році

Державної служби України з питань праці (далі – Держпраці) в 2017 році накладено штрафів на суму понад 154 млн грн, виявлено понад 1600 неофіційних працівників. Кілька десятків господарюючих суб’єктів за недопуск інспекторів до перевірки були покарані в розмірі 320000 грн.

Можна прогнозувати зростання сум стягнень в 2018 році. Це пов’язано з тим, що розмір штрафів прив’язаний до величини мінімальної заробітної плати. З 01.01.2018 «мінімалку» підняли з 3200 грн. до 3723 грн., відповідно, автоматично збільшилися і санкції.

За що можуть оштрафувати. Величина санкцій з січня 2018 року.

 
Порушення Штраф (мінімальних зарплат) Штраф

(сума)

Недопуск інспектора до перевірки (прийшов перевіряти факти неофіційного працевлаштування або виплати зарплати без сплати необхідних зборів)

 

100 372300 грн.
Недопуск інспектора до перевірки (прийшов перевіряти інші порушення)

 

3 11169 грн.
Допуск неоформленого працівника до роботи (в т.ч. якщо оформили на неповний день, а працює весь день)

 

30 111690 грн. (за кожного робітника)
Виплата заробітної плати без нарахування і сплати єдиного внеску та податків 30 111690 грн. (за кожного робітника)
Порушення встановлених державою гарантій оплати праці 10 37230 грн. (за кожного робітника)
Недотримання пільг і гарантій, встановлених спеціальними законами ( «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»)

 

 10 37230 грн. (за кожного робітника)
Порушення термінів виплати заробітної плати та інших платежів (більше ніж за один місяць)

 

3 11169 грн.
Виплата заробітної плати та інших платежів не в повному обсязі

 

3 11169 грн.
Інші порушення вимог законодавства про працю (ненадання відпустки, невірне ведення табеля і т.д.)

 

1 3723 грн.

Чому можуть прийти.

Перевірка може бути планова або позапланова.

Мораторій на проведення перевірок на органи Держпраці не поширюється.

Якщо прийшли … Що необхідно знати.

  1. Проведення позапланових перевірок місцевими інспекторами можливо тільки після згоди Держпраці України. Відсутність такого дозволу робить візит перевіряючих незаконним.
  2. Про проведення перевірки обов’язково видається наказ, який підписується тільки керівником територіального органу Держпраці або його заступником. Будь-яка самодіяльність чиновників рангом нижче – незаконна.

Що вимагати від перевіряючих.

  1. Направлення. У ньому вказується кого інспектор має право перевіряти, з яких питань (за їх рамки виходити не має права) та місцезнаходження об’єкта, який перевіряється. Зверніть увагу на термін дії направлення (період проведення перевірки). Тільки в цей часовий проміжок інспектор уповноважений проводити перевірку.
  2. Посвідчення. Допуск інспектора до перевірки можливий тільки при наявності у нього посвідчення (про те, як перевірити його справжність онлайн, ми писали в цій статті).

Пускати чи не пускати.

Чиста математика. Недопуск до перевірки факту роботи неоформленого співробітника – 372000 грн., санкція за таке порушення (неофіційний працівник) – 111600 грн. (За кожного). Як правило, документи у інспекторів оформлені відповідно до законодавства, і оскаржити незаконність їх візиту важко. У той же час, факти порушень часто фіксуються перевіряючими без вказівки всіх необхідних обставин і дотримання норм закону, що дозволяє успішно оскаржити постанови про накладення штрафів в суді.

У будь-якому випадку, до даному питанню необхідно ставиться уважно, приймати рішення тільки після консультацій з юристом.

Процедура розгляду.

За результатами перевірки складається акт. На підставі розгляду акту виноситься постанова. Вас повідомляють про розгляд, але Ваша присутність не обов’язкова. Постанову може підписати тільки керівник територіального органу Держпраці або його заступник. З практики можемо сказати, що присутні випадки, коли постанови про застосування штрафу виносили службовці рангом нижче. Це незаконно, суди такі рішення скасовують.

У законодавстві є вкрай підступні норми. Вони дозволяють використовувати інспекторам Держпраці інформацію про факти неофіційного працевлаштування, які встановлені іншими органами. Такі відомості автоматично надають перевіряючим Держпраці право накладати на Вас штрафні санкції.

Такі порушення можуть бути встановлені (перелік виключний):

– рішенням суду про оформлення трудових відносин з працівником.

– актом перевірки податкової інспекції.

Якщо інспектор Держпраці отримає один із зазначених документів, то обов’язково Вас оштрафує. Особливо слід бути уважними з результатами перевірок фіскалів. Зовні нешкідливий акт з невеликими донарахуваннями з податків, але з описом випадку неофіційного працевлаштування, може спричинити серйозні санкції.

Припустимо, в акті податкової перевірки буде вказано, що виявлений випадок роботи без трудового договору двох співробітників. Після направлення даного документа інспектору Держпраці на Вас буде накладено санкції в розмірі 223200 грн. (111600 * 2 = 223200).

Щоб уникнути такої ситуація рекомендуємо оскаржити акт податкового інспектора, навіть якщо зазначені в ньому санкції є незначними.

Як стягуються штрафи.

Для стягнення накладеного штрафу Держпраці немає необхідності звертатися до Вас з позовною заявою до суду. Починаючи з 2015 року постанови про накладення штрафів інспекцією Держпраці передаються для їх стягуються відразу в державну виконавчу службу.

Якщо Ви не згодні зі штрафом або хочете відстрочити його стягнення Вам необхідно самостійно звертатися до суду з позовом про оскарження постанови про накладення штрафу. З вартістю роботи юристів нашої компанії у таких справах Ви можете ознайомитися тут.

Як уникнути санкцій інспекції Держпраці.

Краще рішення, яке зараз існує на ринку – це кадровий аутсорсинг. Якісно його можуть надавати виключно компанії, які одночасно займаються юридичними і бухгалтерськими послугами. Тільки у них є необхідний сплав фахівців, здатних організувати кадрове діловодство відповідно до норм трудового законодавства.

Наша компанія має значний досвід в кадровому супроводі. Більш детально про цю послугу Ви можете прочитати тут.

Залишилися питання? Будь ласка, заповніть форму нижче, і ми надамо Вам розгорнуту відповідь протягом 30 хвилин.

У Вас з'явилися запитання?

Давайте обговоримо. Обдумаємо. Зробимо!