Як отримати статус «закордонний українець» та що це надає?

Хто може отримати статус «закордонний українець»?

Будь-яка особа, яка досягла 16-річного віку та не є громадянином України. Головна вимога – довести своє етнічне походження (як українця або з України) та самоідентифікацію себе як українця.

Етнічне походження – це дуже широкий термін. Зазвичай іноземець має право претендувати на цей статус, якщо він має далеких родичів-українців, або тих, що проживали на території України.

 

Які документи необхідно подати:

  • заяву про надання статусу закордонного українця;
  • паспортний документ;
  • документи, що засвідчують українське етнічне походження або походження з України;
  • фотокартку.

До документів можуть додаватися письмові докази, які підтверджують українське етнічне походження або походження з України заявника. Іноді необхідно надати характеристику-клопотання громадської організації закордонних українців.

 

Чи потрібно легалізувати документи для подання та яким чином?

Легалізація документів не передбачена законом. Подаються копії документів. Однак у деяких випадках необхідно надавати апостильовані документи або з консульською легалізацією. Це залежить від конкретного випадку.

 

Який орган вирішує питання надання статусу закордонного українця?  

Документи подаються до органів Міністерства закордонних справ України (МЗСУ). Кращий шлях – подавати документи безпосередньо до головного офісу МЗСУ в Києві.

Далі вони передаються від МЗСУ до Національної комісії з питань закордонних українців, яка остаточно розглядає заяву та приймає відповідне рішення. Ця комісія створюється при Кабінеті Міністрів України.

 

Який строк отримання статусу закордонного українця?

Від подання документів до МЗС та до моменту отримання посвідчення закордонного українця зазвичай проходить від 3 до 6 місяців.

 

Які переваги надає статус закордонного українця?

  1. Можливість отримати посвідку на постійне проживання в Україні. Це можна зробити протягом 6–12 місяців після набуття статусу закордонного українця.
  2. Набуття громадянства України. Процес займає приблизно від 1,5 до 2,5 років.
  3. Право на здобуття вищої освіти за рахунок бюджетних коштів України.
  4. Право на безкоштовне оформлення багаторазової візи для відвідування України без надання відповідного запрошення терміном дії на 5 років (для громадян держав, з якими Україна має візовий режим).
  5. Можливість працювати в Україні без отримання дозволу на імміграцію. Це дуже корисний функціонал та значне заощадження коштів. Вартість такого дозволу – від 400 USD (на 1 рік) до 600 USD (на 3 роки). Таким чином, будь-який роботодавець в Україні зможе пропонувати будь-яку роботу.
  6. На закордонних українців не поширюються вимоги законодавства щодо підвищеної мінімальної заробітної плати. Нагадаємо, що зараз, якщо іноземець хоче офіційно працювати в українській компанії, він повинен отримувати заробітну плату не менше 10 мінімальних окладів, це 65 000 грн. У зв’язку із цим більшість компаній не приймає іноземців на роботу. Закордонних українців ця вимога не стосується, що спрощує їх офіційне працевлаштування.

 

Яка вартість процедури отримання статусу закордонного українця?

Офіційний платіж за розгляд документів – 10 USD. Усе інше – це супутні витрати (робота юристів щодо пошуку документів, їх оформлення, підготовка процесу тощо).

 

Чи можна отримати статус на підставі довіреності?

Так. Усі необхідні документи можна зібрати та подавати на підставі довіреності від іноземця.

 

Чи можуть відмовити в отриманні статусу?

Так.

Є формальні підстави, такі, як:

1) отримання цього статусу суперечить інтересам національної безпеки України;

2) подання свідомо неправдивих або підроблених документів.

Крім того, у видачі буде відмовлено, якщо не буде доказів, що підтверджують українське етнічне походження або походження з України заявника.

 

Який строк дії посвідчення/статусу закордонного українця?

Посвідчення видається на 10 років із подальшою його перереєстрацією (ще на 10 років).

Є питання? Будь ласка, заповніть форму нижче і Ви отримаєте розгорнуту відповідь протягом 30 хвилин.

У Вас з'явилися запитання?

Давайте обговоримо. Обдумаємо. Зробимо!