Як виграти тендер у сфері протипожежних робіт

Тендери у сфері інжинірингу (протипожежні роботи) входять до ТОП-10 за своєю сукупною вартістю серед послуг, які замовляються за державні кошти.

Державні тендер – це нові ідеї. Ви будете у курсі того, що роблять та продають лідери ринку. Це дозволить Вам розвиватися. Ще не пізно зайняти свою нішу. Зараз відкрито «вікно» можливостей. Необхідно цим користуватися.

Як правильно підготувати тендерну документацію.

Це нескладно. У кожного тендера є певна інструкція (тендерна документація). У ній вказані вимоги до документів та критерії відбору переможця (своєрідний «чек-лист»). Вона служить орієнтиром. Якщо там чогось не вказано – це не Ваша проблема.

Практика Антимонопольного комітету України (орган, який наглядає за дотриманням законодавства про закупівлі), далі – АМКУ, однозначна. У питанні тлумачення тендерної документації діє презумпція правомірності учасника.

Якщо у тендерній документації щось не вказано (забули вказати / помилилися / не прописали) – це труднощі замовника. На цій підставі відхилити тендерну пропозицію неможливо.

Документацію по тендеру можна розділити на 2 блока.

  1. Юридичні документи (довідки про відсутність корупційних порушень, процедури банкрутства, заборгованості з податків і т.д.).
  2. Документи, що підтверджують необхідну кваліфікацію учасника (штат, матеріально-технічна база, досвід).

Підготовка юридичних документів не складає особливих труднощів. Це може зробити будь-який юрист або навіть учасник самостійно.

З кваліфікаційними критеріями все складніше. Навколо них розгортаються усі баталії в тендері. Різні положення у кваліфікаційній частини використовуются щоб просунути “своїх” і позбудеться від небажаних учасників.

Крім того, це можуть бути «хотілки» замовників, які не вписуються в рамки закону. Розглянемо це докладніше.

Типові кваліфікаційні критерії в закупівлях на протипожежні роботи.

1. Наявність працівників відповідної кваліфікації.

В ідеалі всі просто.

  1. Щоб приймати участь в тендері на протипожежні роботи необхідно мати ліцензію ДСНС України.
  2. Для отримання зазначеної ліцензії, ви підтверджуєте наявність працівників відповідної кваліфікації.
  3. Все зійшлося. Якщо є ліцензія – значить кваліфікаційним критеріям відповідаєте. Держава це вже перевірила.

Однак у реальності буває по-іншому.

  • Замовники часто вимагають, щоб працівників було більше, ніж необхідно для отримання ліцензії. Допустимо, вказують, що для перемоги в закупівлі необхідно мати в штаті мінімум 5 електромонтерів охоронно-пожежної сигналізації (замість 1 необхідного для отримання ліцензії).

У цьому питанні АМКУ часто займає сторону учасників та визнає такі вимоги незаконними.

  • Іноді умови тендера містять вказівки про обов’язкове наявність у штаті учасника інженера (з сертифікатом інженера-проектувальника в частині дотримання вимог пожежної безпеки).

Це обгрунтовано, але тільки в тих закупівлях, де мова йде про проектування (систем пожежогасіння і т.д.). Таке неприпустимо у тендерах, де предметом виступає тільки монтаж систем оповіщення про пожежу тощо).

Більш того, навіть в тендерах з проектуванням, протиправним є вимога про наявність в штаті такого працівника-інженера. Він може бути залучений на підставі цивільно-правового договору.

2. Наявність необхідних приміщень, устаткування та матеріально-технічної бази.

Тут ситуація аналогічна тій, яка описана в пункті вище. Ви вже отримали ліцензію ДСНС України і підтверджували існування необхідних потужностей (приміщень, техніки, інструменту). Всі вказівки замовників мати додаткове МТБ (яке не передбачено ліцензійними умовами) є незаконними.

У той же час абсолютно правомірним вважається вимога підтвердити якість використаного обладнання та матеріалів. Це необхідно робити в спосіб, передбачений Законом України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності».

Деякі замовника цього не враховують, вимагаючи документи, які вже є необов’язковими (сертифікат відповідності і т.д.).

3. Наявність досвіду робіт в аналогічних договорах.

За практикою така вимога може бути присутня у тендерній документації. Це нормально, коли замовник хоче бачити виконавця з хорошою діловою репутацією і позитивним портфоліо.

Але існують червоні лінії, за які в даному прагненні замовник не повинен виходити. Наведемо деякі з них.

  1. Замовник не може вимагати, щоб досвід роботи був на об’єктах конкретного замовника (так, доприкладу, ДП «Держпроект» не може вимагати від учасників наявності вже виконаних договорів з ДП «Держпроект»).
  2. Необгрунтованою є вимога щодо наявністі в учасника виконаних контрактів на певну суму за раніше виграним закупівлями (загальна сума контрактів). Так, незаконною буде вказівка ​​мати вже виконаних договорів на суму понад 50 млн. грн.

Що робити якщо щось пішло не так (як вірно захистити свої інтереси).

Можна виділити 3 блока проблемних питань, які найчастіше виникають в тендерах на інжинірингові роботи (протипожежні послуги).

  1. Вам не подобаються умови тендера або Ви вважаєте їх дискримінаційними (прописаними під конкретного виконавця).

Шляхи вирішення:

  • Написати заперечення замовнику тендера. Це можна зробити через будь-який ресурс, на якому проводиться закупівля. Якщо скаргу юридично правильно обгрунтувати, матиме великі шанси, що до тендерної документації внесуть зміни.
  • Подати скаргу до АМКУ щодо дискримінаційних умов тендера і призупинити процедуру закупівлі. Цього немає сенсу робити, якщо скарга складена без врахування усіх юридичних нюансів.

2. Ви не згодні з тим, що Вашу тендерну пропозицію виключили.

  • Подати скаргу до АМКУ щодо скасування дискваліфікації Вашої пропозиції.

В даному випадку, окрім юридичних питань, необхідно проаналізувати суто технічні.

Якщо Ваше пропозиція була четвертою за ціною та Вас виключили, то навіть скасування такого рішення не допоможе Вам перемогти, якщо більш вигідні за ціною пропозиції не було дискваліфіковано.

Необхідно прораховувати всі моменти. Це тендерна математика.

3. Ви вважаєте, що Ваш конкурент незаконно виграв тендер.

  • Подати скаргу до АМКУ щодо скасування протоколу засідання тендерного комітету про визначення переможця. Як і в пункті 2, необхідно крім юридичних моментів, аналізувати інші фактори.
  • Звернутися з позовною заяву до суду. Це не дешево, і не швидко.

Як висновок. При всіх описаних умовах, в даний час, участь в тендері не є складною процедурою. Вона не для обраних. При наявності терпіння та незначного вміння це можна зробити самостійно. Якщо потрібна допомога професіоналів, Ви можете звернутися до нашої юридичної компанії.

Беріть участь та перемагайте!

 

Залишилися питання? Будь ласка, заповніть форму нижче і Ви отримаєте відповідь наших юристів протягом 30 хвилин

У Вас з'явилися запитання?

Давайте обговоримо. Обдумаємо. Зробимо!