Вступ у спадщину в Україні в 2022 році. Оформлення землі, будинку, квартири

Спадкування землі та нерухомості може бути на підставі закону або заповіту.

У разі спадкування за законом спадкоємці діляться на черги. Існують спадкоємці першої, другої, третьої черги і т. д. Так, до першої черги відносяться чоловік/дружина, діти, батьки спадкодавця.

Слід зазначити, що якщо є спадкоємці першої черги (наприклад, діти спадкодавця) і спадкоємці другої черги (наприклад, рідний брат спадкодавця), то все майно отримують спадкоємці першої черги.

Простіше кажучи, усю спадщину отримує той, хто є спадкоємцем більш близької черги, іншим нічого не дістається.

У разі спадкування за заповітом усю спадщину отримує той, хто зазначений спадкодавцем у заповіті.

Як правильно оформити спадщину

 1. Строки вступу в спадщину.

Необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Цю потрібно зробити протягом 6 місяців після дати смерті спадкодавця. Якщо цей строк пропустити, то право на спадкування доведеться доводити в судовому порядку.

 1. Зібрати всі необхідні документи для вступу в спадщину.

Так, для оформлення права на квартиру необхідно мати: правовстановлюючий документ (договір купівлі-продажу, дарування, державний акт і т. д.) і технічний паспорт. У деяких випадках потрібна довідка із БТІ.

Для оформлення землі необхідно мати державний акт на землю або інший документ про право власності на землю (договір і т. п.), а також узяти інформацію з реєстру (ДЗК) про власників земельної ділянки (яка успадковується).

 1. Подати заяву про оформлення спадщини й отримати свідоцтво про право на спадщину.

Як оформити спадщину за заповітом в Україні

Процес оформлення спадщини за заповітом не відрізняється від оформлення за законом. Процедура та сама. Тільки в разі спадкування за заповітом усе майно отримають особи, зазначені в заповіті.

Єдиний виняток – якщо є спадкоємці, які мають право на обов’язкову частку в спадщині.

Обов’язкова частка в спадщині

Є спадкоємці, які мають право на спадщину незалежно від того, зазначені вони в заповіті чи ні.

До них належать:

 • неповнолітні діти спадкодавця,
 • повнолітні непрацездатні діти спадкодавця,
 • непрацездатні чоловік/дружина спадкодавця,
 • непрацездатні батьки спадкодавця.

Як правило, зазначені особи успадковують половину того, що їм належить за законом (якщо суд не зменшить цей розмір).

Які податки при спадкуванні землі, квартири або будинку

Розмір податку не залежить від виду нерухомого майна. Як у разі спадкування землі, так і в разі спадкування будинку (квартири), необхідно буде заплатити той самий відсоток від вартості майна.

Розподіл спадкоємців за групами відбувається залежно від розміру податків:

 • 0 % (не платять нічого) – для спадкоємців першого та другого ступеня споріднення (діти, чоловік/дружина, батьки, рідні брат/сестра, дід/баба, онуки, – військовий збір не сплачується.
 • 5 % від вартості спадщини – для всіх інших спадкоємців, які є громадянами України або резидентами (мають ПММ, посвідку на проживання в Україні і т. д.), + 1,5 % від вартості спадщини (військовий збір).
 • 18 % від вартості спадщини – для спадкоємців-нерезидентів (іноземних громадян), + 1,5 % від вартості спадщини (військовий збір).

Нотаріус не має права видавати свідоцтво про право на спадщину спадкоємцям 3-ї групи (іноземцям) без попередньої сплати.

За законом спадкоємці 2-ї групи можуть оплатити податок після оформлення спадщини, але згідно із практикою нотаріуси просять здійснити оплату до видачі свідоцтва про спадщину.

Про особливості спадкування майна іноземцями можна прочитати в нашій статті тут.

Скільки коштує вступити в спадщину в Україні

Вартість усієї процедури можна поділити на такі складові:

 1. податки (про їхній розмір ми писали вище);
 2. нотаріальні послуги (близько 5 000 грн за спадкування одного об’єкта нерухомості). Тобто якщо успадковується одна земельна ділянка – 5 000 грн, якщо три – 15 000 грн;
 3. послуги юриста.

Чи можна вступити в спадщину за довіреністю в Україні?

Так, можна. Оформити довіреність можна в будь-якого нотаріуса. Потім необхідно надіслати оригінал довіреності юристові, який проведе всю процедуру спадкування.

Що робити, якщо документи на право власності на землю втрачені і їх неможливо відновити

Спочатку необхідно спробувати отримати дублікати документів про власність на землю. Якщо це зробити неможливо, то доведеться в судовому порядку визнавати право на спадкування.

Що робити, якщо спадкоємців три й більше і ділити спадкове майно складно

Спадкоємці можуть за взаємною домовленістю між собою узгодити порядок отримання майна. У такому випадку укладається письмовий договір між усіма спадкоємцями про те, хто та яке майно отримує. Даний договір повинен бути обов’язково нотаріально засвідченим.

В окремих випадках це доведеться робити шляхом звернення до суду та укладення між спадкоємцями мирової угоди про спадкування відповідних часток.

Що робити, якщо в документах на землю є помилка у П. І. Б. спадкодавця 

Як правило, у таких випадках не вийде внести зміни до правовстановлюючих документів, оскільки це може зробити тільки власник. Спадкоємці таких прав не мають.

Якщо помилка допущена в державному акті на землю, то можна запросити в Держгеокадастрі довідку про помилку в державному акті. Ще один спосіб – провести лінгвістичну експертизу. Якщо для нотаріуса цього буде достатньо, то вийде оформити спадщину за звичайною процедурою.

Найтиповіший спосіб – звернутися до суду з відповідною заявою та визнати право на спадкування в судовому порядку. Такі справи розглядаються в порядку окремого провадження. Це просто та швидко.

Чи можна успадкувати землю (будинок, квартиру), якщо немає документів, що підтверджують спорідненність?

Як правило, це випадки, коли нерухомість успадковується далекими родичами. Таке є можливим. Спочатку треба відновити документи про сімейні зв’язки. Це робиться на підставі запиту документів від відповідних державних органів (РАЦСів, архівів і т. д.).

Якщо такі пошуки не дадуть результатів, то необхідно звертатися до суду з метою отримання спадкового майна.

Чи можна успадкувати договір оренди землі?

Так. Законом передбачена можливість спадкування прав оренди земельної ділянки. Особливо це є актуальним для земель, які були передані спадкодавцеві органами державної влади (адміністрації) або місцевого самоврядування (ради). Як правило, такі договори укладаються на тривалий строк (до 50 років), мають низьку орендну ставку, що робить їх дуже привабливим активом.

Перед спадкуванням необхідно зібрати документи про те, що договір є чинним. Після цього слід одержати свідоцтво про право на спадщину. Однак не варто поспішати переоформляти сам договір. Це може спричинити певні труднощі.

Чи можна успадкувати право постійного користування?

Згідно з усталеною практикою, яку підтверджено декількома рішеннями Верховного Суду України, успадкувати право постійного користування землею (державний акт на право користування землею) не можна.

Із цього правила за певних умов (наявність окремого договору і т. д.) можливі винятки.

Як успадкувати землі, які спадкодавець передав фермерському господарству

Якщо землі передавалися спадкодавцеві для ведення фермерського господарства, то ці землі належать фермерському господарству. Зазвичай те, що зазначені землі перебувають у користуванні фермерського господарства, вказується в статуті, який підписується спадкодавцем.

У такому випадку слід успадковувати не землі, а корпоративні права у фермерському господарстві (частку в юридичній особі).

Крім того, можна викупити земельну ділянку, яка перебуває в користуванні фермерського господарства. Однак це вже зовсім інша історія.

Що робити, якщо тривалий строк особа доглядала за спадкодавцем, але він не залишив заповіт

У певних випадках особи, які доглядали за спадкодавцем, мають право на спадщину. Для цього повинні мати місце такі умови:

 1. Особа, яка доглядала за спадкодавцем, повинна входити до числа спадкоємців за законом (черга не має значення).
 2. Спадкодавець мав потребувати догляду.
 3. Особа мала була доглядати за спадкодавцем тривалий час.

За дотримання цих умов можна отримати частину спадщини (нарівні з іншими спадкоємцями). Це можливо зробити виключно за рішенням суду.

Вступ у спадщину на землю, будинок або квартиру через суд

У судовому порядку проводити процедуру спадкування необхідно тільки в тих випадках, коли існують обставини, за яких нотаріус не може видати свідоцтво про право на спадщину.

Це відбувається з таких причин:

 • немає документів на спадкове майно (землю, квартиру, будинок);
 • у документах є помилки;
 • помилки в документах спадкодавця;
 • пропуск строку вступу в спадщину;
 • необхідно підтвердити право на спадщину (припустимо, довести факт проживання зі спадкодавцем однієї родиною);
 • і т. д.

Залишились питання? Зв’яжіться з нами та наші юристи нададуть Вам кваліфіковану консультацію.

У Вас з'явилися запитання?

Давайте обговоримо. Обдумаємо. Зробимо!