Як зняти арешт з ліміту ПДВ в кримінальному провадженні у 2020 році

Арешт лімітів ПДВ (точна юридична назва – арешт на суму ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ) не новий, але, останнім часом, досить популярний засіб у правоохоронних органів.

Даний арешт ПДВ-лімітів створює відразу дві проблеми.

 1. Підприємство стає фігурантом кримінального провадження і це можемо бути використано податківцями під час перевірок у Ваших контрагентів (як аргумент для визнання укладених з ними угод безтоварними). Зазначене негативно впливає на комерційну репутацію.
 2. Виникають складнощі з реєстрацією податковий накладних / розрахунків коригування (далі – ПН / РК). Система адміністрування не приймає ПН / РК з причин: «документ не може бути прийнятий, накладено арешт за рішенням суду на суму податку, на яку продавець має право зареєструвати ПН / РК».

У другому випадку з’являється ще один негативний момент. Після того як Ви розблокуєте ліміт ПДВ і відправите на реєстрацію ПН / РК, напевно вже будуть пропущені строки реєстрації ПН / РК, встановлені податковим кодексом.

Податкова може накласти на Вас штраф за це порушення. Його розмір буде залежати від сроку прострочення (від 10% від величини сплаченого ПДВ за прострочення до 15 днів, до 40% за прострочені більш ніж на 61 день).

Чи законно накладення арешту на ПДВ-ліміти.

Це більше питання про те, чи є ПДВ-ліміт, в розумінні кримінальної-процесуального законодавства, майном.

На нашу думку – ні.

Сума реєстраційного ліміту є просто записом в системі адміністрування ПДВ. Це не грошові кошти і не електронні гроші. На нього не можна нічого купити, передати в заставу, продати і т.д.

Таким чином, ПДВ-ліміт – це не майно. Накладати арешт в кримінальній процесі можна тільки майно. Значить ПДВ-ліміт заарештувати не можна.

Однак даної точки зору дотримуються не всі суди. Багато кримінальні судді не мають глибоких уявлень про сутність адміністрування ПДВ. Необхідно дохідливо роз’яснювати ці основи в суді.

Яка послідовність дій для скасування арешту ПДВ-лімітів.

Накласти арешт може тільки суд і тільки за клопотанням слідчого, погодженого прокурором.

Арешт безстроковий. Накладається на весь термін розслідування. Сам по собі не закінчується.

Для того, щоб зняти арешт можна:

 • Подати скаргу на ухвалу суду про накладення арешту в апеляційний суд. Термін на оскарження – 5 днів з дати накладення арешту судом або з моменту, коли Ви дізналися про існування зазначеного судового вердикту.
 • Подати клопотання до суду, який виніс ухвалу. Це можна зробити в будь-який момент, посилаючись на необгрунтованість арешту або втрати ним актуальності.

Що потрібно робити, щоб зняти арешт з ПДВ-лімітів.

У більшості випадків правоохоронці накладають арешт на ліміти ПДВ як на речовий доказ.

Ця законодавча лазівка ​​дозволяє їм заарештовувати майно підприємств, які навіть не фігурують в скоєному злочин. Але, припустимо, мали звичайні господарські відносини з компанією, в відношення якої проводиться розслідування.

Для того, щоб зняти такий арешт необхідно:

 1. Доводимо, що ПДВ-ліміту не майно і на нього взагалі не може бути накладено арешт.
 2. Перевіряємо наявність документів про оформлення ПДВ-ліміту як речовий доказ. Буває, що слідчі халатно ставляться до цього моменту.
 3. Обгрунтовуємо, що службові особи нашого підприємства не мають відношення до розслідуваної злочину.
 4. Кожне клопотання слідчого про арешт має бути вмотивоване і підтверджено документами. Слідчі, щоб не обтяжувати себе, часто в одному клопотанні просять суд накласти арешт на ПДВ-ліміти понад 100 компаній. Зрозуміло, що достатніх документів по кожній фірмі вони не надають. Уважно шукаємо ті, які відносяться тільки до нашої компанії. Якщо їх там немає, це сильно полегшує завдання.
 5. Вищевказана в п.4 ліниво слідчих часто грає з ними злий жарт. Перевіряємо, можливо за заявою якогось підприємства, яке зазначено в рішення суду, арешт вже скасовано. Це буде великим плюсом.
 6. Вивчаємо питання повноти розслідування. Якщо в кримінальному провадженні не проведено жодного процесуального дії, жодній особі не пред’явлено підозру, цивільний позов відсутній, розмір збитків не встановлено і жодним доказом не підтверджений, це дозволить мати хороші шанси.
 7. Посилаємося на практику Європейського суду з прав людини. Вона не дозволяє невмотивовано накладати арешти на майно. Користуємося цим.

Що робити з відмовою в реєстрації податкових накладних на підставі арешту ПДВ-лімітів.

Продовжувати відправляти ПН / РК на реєстрацію в терміни, встановлені податковим кодексом. Приходитиме Квитанція №1 з інформації про відмову в прийняття НН / РК. Не біда. Направите їх повторно на реєстрацію, коли зніміть арешт. Наявність спроби своєчасно зареєструвати ПН / РК буде підставою для звільнення підприємства від штрафів за порушення строків реєстрації ПН / РК.

Замість висновку.

Податкові юристи та адвокати, компанії «Shablin Consulting» завжди готові допомогти Вам із зняттям арештів з ПДВ-лімітів та скасуванням штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Наш великий досвід в податкових справах допомагає досягати успіху для наших клієнтів.

Ми завжди відкриті для спілкування. Ви можете заповнити форму нижче, описати своє питання (або просто вказати його суть) і протягом 30 хвилин наш співробітник вже зв’яжеться з Вами і надаст необхідну первинну консультацію. Це не оплачується.

У Вас з'явилися запитання?

Давайте обговоримо. Обдумаємо. Зробимо!