• / Новини /
  • Як оформити спадщину на нерухомість іноземцю в Україні

10.02.2021 11:04

0

Як оформити спадщину на нерухомість іноземцю в Україні

Основні моменти успадкування (землі, будинку, квартири).

  • Процедура спадкування землі і нерухомості (будинки, квартири) для іноземців в Україні не відрізняються. Вона аналогічна процедурі встановленої для громадян України. Однак має деяку специфіку.
  • Існують вимоги щодо обов’язкового відчуження іноземцями земель сільськогосподарського призначення протягом одного року після прийняття спадщини (про це нижче).

Підстави для наслідування.

Спадкування за законом. Настає в тому випадку, якщо спадкоємець є родичем спадкодавця. Законом встановлено певна черговість прийняття спадщини.

Спадкування за заповітом. Спадщина отримує той, кого вказав спадкодавець.

Для кожного з цих підстав встановлені певні особливості і правові обговори. Це краще обговорювати з юристом.

Процедура отримання спадщини громадянами іноземних держав. Поетапно.

Перший. Іноземець може займатися оформлення спадщини самостійно або через представника (якщо немає можливості приїхати в Україну).

Якщо спадщиною займатиметься представник, то необхідно йому оформити довіреність.

Важливо! У деяких випадках необхідно апостилювати довіреність (наприклад, для Білорусії) або провести процедуру її консульської легалізації.

Для таких країн як Росія, Вірменія, Грузії (не є вичерпним перелік) досить тільки перекладу довіреності на українську мову.

Другий. Необхідно отримати ІПН (індивідуального податкового номера) в Україні.

Без цього документи вступити у спадок неможливо. Про те, як оформити зазначений номер, ми писали –тут.

Третій. Подача заяви про прийняття спадщини.

Це необхідно зробити протягом 6 місяців після смерті спадкодавця.

Заяву можна подати як державному, так і приватному нотаріусу. З урахуванням того, що приватні нотаріуси, є більш досвідченими, краще звертатися до них.

Якщо пропустити цей термін, то подати заяву можна буде тільки після судової процедури. Суддя по Вашому позовом повинен визнати, що строк пропущено з поважної причини і відновить його.

Заява подається за місцем проживання померлого або знаходження нерухомого майна (землі, будинку, квартири і т.д.). Це робиться за вибором спадкоємця.

Четвертий. Ведення нотаріусом спадкової справи.

Протягом 6 місяців після відкриття спадщини, нотаріус буде приймати всі заяву від спадкоємців і від осіб, які вважають, що можуть претендувати на спадщину. Розглядати їх, приймати по ним рішення.

П’ятий. Отримання свідоцтва про спадщину.

Якщо всі необхідні документи складені правильно і подані нотаріусу, через 6 місяців іноземець отримує свідоцтво про право на спадщину.

Цей документ засвідчує право власності на нерухоме майно (землю, будинок квартиру). На підставі нього, відповідна інформація вноситься в необхідні державні реєстри.

Особливості спадкування іноземцями в Україні (складні питання).

Відзначимо найбільш типові проблем, які виникають при спадкуванні майна. Приклади наведені виходячи з нашої практики роботи з іноземними клієнтами.

  • Проблема №1. У спадкодавця був державний акт на земельну ділянку, а кадастровий номер земельній ділянці не було надано.

Вихід. Необхідно пройти процедуру присвоєння кадастрового номера для земельної ділянки. Термін від 1 до 3 місяців.

  • Проблема № 2. Спадкоємець не встиг за життя завершити процедуру оформлення земельної ділянки у власність. Як правило це стосується випадків безкоштовної отримана землі (кожен громадянин України має право на безкоштовну приватизацію).

Вихід. Звернутися до суду з позовом про визнання права власності на спадкування такої земельної ділянки.

  • Проблема № 3. Згідно із заповітом спадкоємець успадкував будинок, а щодо землі, на якій він розташований, в заповіті не було нічого вказано.

Вихід. Згідно із законом в разі успадкування будинку, право на земельну ділянку під ним переходить до спадкоємця автоматично. Якщо нотаріус відмовляєте оформити право на землю, то необхідно звертати до суду.

Однак краще відразу вибирати компетентного нотаріуса або довірити це своєму юристу.

Обмеження для іноземних громадян пов’язані зі спадкуванням землі.

Існує землі, якими іноземні громадяни не можуть володіти в Україні. Про це ми докладно писали в цій статті.

В основному це землі сільськогосподарського призначення.

Якщо такі землі іноземний громадянин отримав у спадок, то протягом одного року він повинен продати / подарувати / передати таку землю будь-якій особі, яка є громадянином України.

Якщо цього не зробити, то землю конфіскують за рішенням суду.

Які податки зі спадщини (землі, будинку, квартири) іноземці повинні сплатити.

  • 18% – ПДФО. Обчислюється від вартості земельної ділянки, будинку, квартири. Вартість визначається сертифікованим оцінювачем.
  • 1,5% – військовий збір. Також розраховується від ціни нерухомості.

Існують випадки, коли можна зменшити розмір податків, що сплачуються при отриманні спадщини. Для цього необхідно вивчити Вашу ситуацію зі спадщиною. Після цього ми допоможемо Вам уникнути сплати податків.

Залишилися запитання? Зв’яжіться з нами і наші юристи нададуть Вам кваліфіковану консультацію. Наші контакти – тут.

Теги:
Tweet